BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Das Boot

http://www.imdb.com/title/tt0082096/
http://en.wikipedia.org/wiki/Das_Boot

Das Boot (1981) - Laivas (Vokietija)

Rež.: Wolfgang Petersen
Vaidina: Jurgen Prochnow, Herbert Gronemeyer, Klaus Wennemann, Hubertus Bengsch, Martin Semmelrogge, Bernd Tauber, Erwin Leder, Martin May, Heinz Hoenig

1941 metai, karas. Vokiečių povandeninio laivo įgula išsiruošia į sąjungininkų konvojų medžioklę. Sekasi jiems nelabai gerai, bet patyrusio kapitono dėka labai gerai sekasi išnešti sveiką kailį. O kailį gelbėti tenka dažnai, nes medžiotojas labai greitai gali pavirsti medžiojama auka. Už keletą taikliai paleistų torpedų tenka ilgai slapstytis po vandeniu nuo britų eskadrinių minininkų keršto. Galiausiai gaunama visiškai savižudiška užduotis prasiveržti pro akylai saugomą Gibraltaro sąsiaurį į Viduržemio jūrą.
Filmas nors ir apie karą, tačiau kovos vaizdų čia nedaug. Gyvenimas povandeniniame laive, kasdieninė kova daugiau su stichija nei su priešu, laikmečio beviltiškumas. Ir laivas, kuris iš tikro ir yra pagrindinis filmo herojus - tarsi gyvas organizmas, kolektyvinės sąmonės pasireiškimas, geležinis banginis, esantis simbiozės būsenoje su savo įgula. Kad ir kokias kliūtis sutiktų jie savo kelyje, kol laivas kartu su savo įgula, tol povandeninės gelmės bus jiems namais, gyvenamąja terpe. Nors žmonės norėjo į krantą, kuo greičiau palikti, kaip jiems kartais atrodė, tą povandeninį kalėjimą, tačiau kad ir kaip būtų paradoksalu, atskirai jie ilgai neišgyveno. Gal būt yra visiškai suprantamas filmo (ar originalios knygos) autorių nenoras, kad ši istorija gerai baigtųsi - vis tik tai galėtų būti suprasta kaip užslėptas fašizmo propagavimas. Kaip ten bebuvę, filmo herojų neišeina priimti kaip neigiamų personažų, atstovaujančių fašizmui, priešams ir t.t. Jie iš tų vokiečių, kurie nekėlė rankos, išgirdę “heil..!”.
Be abejo, dabar jau galima kalbėti apie tipišką “povandeninį” filmą, kadangi nemažai scenų keliauja iš vieno filmo į kitą. Įdomu būtų sužinoti, kuriame filme pirmą kartą pasirodė siužetas kai povandeninis laivas be jokio tikslo, tik sportiniais interesais, siekiant išbandyti laivo tvirtumą ir galimybes leidžiasi į dideles gelmes. Visi sukiša nosis į gilumą matuojantį prietaisą ir seka prie raudonos ribos artėjančią rodyklę. Kai riba peržengiama, veiduose atsiranda panika, prasimuša prakaito lašai. Laivas ima girgždėti - lankstosi metalinės konstrukcijos. Ir tada kapitonas duoda komandą kilti, visi patenkinti atsipalaiduoja ir apima visuotinis pasididžiavimas :) Aišku, paskiau panerti į “užribį” prireikia iš tikro, bet laivas jau išbandytas ir t.t. Tokį vaizdelį mačiau tikrai ne viename filme. Tik tiek, kad šis kaip tik gali būti pradininkas, todėl jokių priekaištų ir būti negali.

10 iš 10

Filmo muzikinis motyvas vertas atskiro paminėjimo. Grupė U96 jį perdirbo į labai šaunų techno “gabalą”:

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

  1. Pirmiausia pamačiau būtent U96 klipą, o filmą gerokai vėliau.
    Geras filmas, kiek netipinis „apie karą“.
    Labai patiko.

Rašyti komentarą