BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Dogville

http://www.imdb.com/title/tt0276919/
http://en.wikipedia.org/wiki/Dogville

Dogville (2003) - Dogvilis (Danija ir kt.)

Rež.: Lars von Trier
Vaidina: Nicole Kidman, Harriet Andersson, Lauren Bacall, Jean-Marc Barr, Paul Bettany, Blair Brown

Nuskurdęs mikroskopinis miesteliūkštis kažkur Amerikos kalnuose. Nuskurdę ir nuskurę žmonės ir toks pat nevykęs krizinis laikmetis - 30-ieji praeito amžiaus metai. Nieko čia nevyksta, nei gero, nei blogo. Tačiau vieną gražią dieną miestelyje pasirodo graži, gerai apsirengusi mergina ir ieško kelio. O kelio nėra, toliau tik kalnai. Pasirodo, kad ji slapstosi nuo kažkokių gangsterių. Ką gi, miestelio žmonės sutinka ją priglausti ir slėpti. Ypač tuo suinteresuotas toks vienas vietinis jaunuolis, vaizduojantis save filosofu, psichologijos žinovu ir būsimu didžiu rašytoju. Jam tai savotiškas eksperimentas - kaip miestelio žmonės sugebės priimti šia netikėtą likimo dovaną. Iš pradžių viskas klostosi gerai ir draugiškai, visi džiaugiasi nauju veidu. Paskiau pasirodo skelbimai, kad jos ieško policija, kad ji kažkokia nusikaltėlė ir už ją paskirta premija. Miestelio gyventojai pasitarė ir nusprendė, kad čia jau atsiranda rimta rizika ar bent jau finansinis nuostolis padėti bėglei. Būtų neblogai, kad ji padirbėtų ir kompensuotų šiuos “nuostolius”. Ji sutinka ir imasi darbo - tai padėti sode, tai prižiūrėti vaikus, tai valyti namus ir t.t.  Galiausiai vienas vyriškis nusprendžia, kad ir kitokias paslaugas ji galėtų visai sėkmingai teikti. Paskui taip nusprendžia ir beveik visi kiti vyriškiai, tad naktimis taip pat nuobodžiauti netenka. Galiausiai ji tampa miestelio verge su prie metalinio antkaklio pritvirtintu varpeliu ir prirakinta grandine prie sunkaus rato, kad nepabėgtų. Lyg to būtų maža, galiausiai nusprendžiama vis tik atiduoti ją tiems gangsteriams atgal. Tačiau čia jų laukia staigmena, švelniai tariant. Ne viską jie žinojo apie gražiąją bėglę, oi ne viską…
Pirmiausiai krenta į akis filmo forma - tai savotiškas spektaklis, filmuota ne natūraliomis ar artimomis natūralioms sąlygomis. Veiksmas vyksta ribotoje scenoje, kurioje ir telpa visas tas miestelis. Maža to, dekoracijų kiekis yra minimalus - namai be sienų ir be durų, tik baltais kontūrais pažymėta kiekvieno namo vieta, gatvė, augalai, netgi šuo - ir tas nupieštas ant grindų. Tokioje “skaidrioje” erdvėje ir veikia filmo veikėjai. Truputį nelengva priimti tokią scenografiją, iš pradžių man nesinorėjo net žiūrėti, tik klausytis kaip kokį radiospektaklį, juolab, kad yra ir pasakotojo balsas, ne tik veikėjų. Tikras iššūkis žiūrovo kantrybei ir supratingumui. O pati istorija, ką gi, moralas čia senas kai pasaulis. Galbūt - “homo homini lupus est”? Galbūt - “aplinka kalta”? Esant nepalankioms sąlygoms visuomenė linkusi ristis žemyn socialinės evoliucijos laiptais. Arba - žmonės, patys būdami vergais (pinigų, norų, aplinkybių) gavę valdžią kitų žmonių atžvilgiu tampa vergvaldžiais. Šiuolaikinė mūsų valstybėlė taip pat pateikia nemažai panašių pavyzdžių. Nesinorėtų, kad tai sulauktų tokio atsako, kaip šiame filme :)

8 iš 10

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

  1. It was the attacker who had contrived to keep the lovers apart, informing she additionally that the knight in whom she reliable was untrue.

Rašyti komentarą